Spacerem po polskich lasach (cz. 1)

Spacerem po polskich lasach (cz. 1)

Jaki jest najbardziej spektakularny obszar leśny w naszym kraju? O to miano na pewno może ubiegać się Krzywy Las w Nowym Czarnowie w województwie zachodniopomorskim, rosnący w pobliżu Doliny Dolnej Odry.

Krzywy Las to jedna z najsłynniejszych atrakcji przyrodniczych i turystycznych w Polsce. Jego sława dotarła również poza granice naszego kraju. Jest powierzchniowym pomnikiem przyrody, który na swoim obszarze grupuje ponad 50 nietypowo uformowanych sosen. Momentami przypomina scenerię z filmów fantasy. Rozpoczynając spacer po Krzywym Lesie widzimy tradycyjny krajobraz, który nagle przeobraża się w skupisko sosen. Każda z nich jest wygięta w ten sam sposób w kierunku północy. Co ciekawe, nikomu nie udało się wyjaśnić tego zjawiska. Najprawdopodobniej specyficzne wygięcia zostały zainicjowane ludzką ręką. Być może twórcom lasu przyświecał cel wykorzystania krzywych drzew do produkcji drewna o nietypowych kształtach. Jedna z osób zamieszkujących pobliską wieś twierdzi, że w okolicy istniała przed wojną mała wytwórnia  sań rogatych bardzo popularnych w XIX wieku.   

Inni twierdzą, że jest to efekt celowych działań niemieckich rzemieślników, którzy chcieli pozyskać idealny budulec na łodzie i gięte meble, inni zaś uważają, że to radzieckie czołgi zniszczyły młode sosenki. Niestety, żadna z powyższych tez nigdy nie została potwierdzona. Ale czy poszukiwanie prawdy jest konieczne? Niezależnie czy kiedykolwiek poznamy prawdę o okolicznościach powstania Krzywego Lasu trzeba przyznać, że miejsce jest magiczne. Było i jest bohaterem wielu opowieści filmowych, scenerią sesji fotograficznych i plenerów malarskich. W 2016 roku nagrywano tam m.in. sceny do serialu science-fiction „Życie pozornie fikcyjne”. Las budzi zainteresowanie odwiedzających zarówno z kraju jak i z zagranicy. Wzmianki o nim pojawiają się w licznych artykułach prasowych, folderach turystycznych, spotach reklamowych. Miejsce to przyciąga jak magnes. A każdy, kto je odwiedza, snuje swoje własne fantazje o genezie jego powstania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *