Olej palmowy – z nazwy pozornie egzotyczny, ale obecny praktycznie w każdym domu. Zawiera go blisko 50 procent produktów spożywczych, kosmetycznych czy biopaliw (wykorzystuje się go na szeroką skalę do produkcji margaryny, słodyczy, chipsów, żywności dla niemowląt, mydła, świec i smarów). Niestety, jego produkcja wiąże się z rabunkowym pozyskiwaniem terenów pod uprawy palmy olejowej, procederze tragicznym w skutkach dla natury i człowieka. Przy okazji przypadającego 1 lutego Międzynarodowego Dnia bez Oleju Palmowego warto przypomnieć sobie o szkodliwości tej popularnej „substancji”.
Niekontrolowana wycinka lasów tropikalnych pod palmę olejową początkowo dotyczyła głównie Indonezji i Malezji, ale dziś jest już problemem globalnym. Celowe wypalanie obszarów leśnych na Borneo i Sumatrze pod nowe uprawy palmy olejowej doprowadziło do największej jak dotąd katastrofy ekologicznej XXI wieku. Ekolodzy mówią wprost, to „zbrodnia przeciwko ludzkości”. Naukowcy oszacowali, że pyły i zanieczyszczenia spowodowane pożarami w Indonezji spowodowały choroby i śmierć ponad 100 tys. ludzi. Satelity NASA rocznie wychwytują ponad 120 tys. pożarów lasów tropikalnych w Indonezji, emitujących do atmosfery więcej CO2 niż cała gospodarka Stanów Zjednoczonych.
Produkcja oleju palmowego doprowadza do utraty olbrzymich powierzchni lasów. Chemikalia stosowane na konwencjonalnych plantacjach zanieczyszczają glebę, środowisko i wodę. Wylesianie pod palmę olejową jest tragedią dla lokalnych społeczności, które tracą w ten sposób dostęp do czystej wody pitnej, a kurczące się zasoby ryb w rzekach powodują coraz większe niedobory w pożywieniu.
Niestety, za tę klęskę odpowiedzialny jest każdy kupujący produkty zawierające niecertyfikowany olej palmowy. Pamiętajmy, jak ważne jest dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich!