Spacerem po polskich lasach (cz. 3)

Spacerem po polskich lasach (cz. 3)

Przepiękna kraina o wyjątkowym krajobrazie, gdzie dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Bory Tucholskie to jeden z największych w Polsce kompleksów borów sosnowych. Zachowały się tutaj fragmenty pierwotnej puszczy oraz okazy reliktowych roślin czy też rzadkich gatunków ptaków, jak orzeł bielik, rybołów, łabędź niemy, sokół wędrowny, czapla siwa, puchacz, bocian czarny czy rybołów.

Znajdziemy tu aż cztery parki krajobrazowe oraz kilkanaście rezerwatów przyrody. Każdy z nich jest na swój sposób unikalny, począwszy od wielkiego torfowiska – Bagna Grzybna, które jest naturalnym stanowiskiem żurawia popielatego, a kończąc na kręgach kamiennych. Malowniczym zakątku, które oprócz rezerwatu przyrody jest także bardzo interesującym skupiskiem archeologicznym. Wewnątrz ogrodzenia pośród rzadkiego sosnowego lasu znajduje się 10 całych i fragmenty kręgów kamiennych, z których najmniejszy ma średnice 15m, a największy 33m. Na obwodnicy kręgów ustawione są kamienie wystające od 20 do 70 cm ponad powierzchnie ziemi. Liczba ich waha się od 16 do 29 sztuk w jednym kręgu. Prócz kręgów na terenie rezerwatu znajduje się około 30 kurhanów, o średnicy od 8 do 12m. Kręgi Kamienne dają dowód pierwotnej kultury zamierzchłych czasów i stanowią ciekawy przedmiot badań archeologicznych.

Ponadto Bory Tucholskie stanowią doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu na wodą. Występuje tu wiele jezior, które zajmują 11 procent powierzchni obszaru parku. Największe z nich to: Wielkie Gacno, Małe Gacno, Wielkie Krzywce, Zielone, czy Ostrowite. Odwiedzając te tereny, możemy napotkać na niezwykłą ciekawostkę tzw. Szlak Strugi Siedmiu Jezior, jest to 7 jezior: Zielone, Główka, Skrzynka, Bełczak, Mielnica, Płęsno, Jeleń, które są połączone ze sobą ciekiem wodnym o nazwie Ostrowicka Struga. Przez bory przepływają rzeki Brda i Wda, które są jednymi z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w całej Europie. Swoje miejsce znajdą tu również amatorzy pieszych wędrówek, wypraw na dwóch kółkach, wędkarze czy grzybiarze. Bory Tucholskie mają mnóstwo do zaoferowania, a najlepiej przekonać się o tym samemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *